wtorek, 14 sierpnia 2012

Czy silny deszcz jest groźny dla komarów?



Nie cierpię komarów. Kiedy byłem świadkiem silnej ulewy, zastanawiałem się , jak to jest z tymi owadami wtedy. Czy pędzące krople wody są w stanie zabić owada? Czy one się gdzieś chowają i chronią się  się przed deszczem. Okazuje się, że stało się to przedmiotem badań uczonych z zespołu w składzie : Tim Nowack, Andrew Dickerson and David Hu z Georgia Institute Of Technology.  Prowadzącym projekt, był profesor Dawid Hu .


Profesor pracuje , wraz innymi  naukowcami , w Centrum Projektów Inspirowanych  Biologicznie, swoistym joint venture inżynierów i biologów. Celem jest podpatrzenie patentów przyrody na rozwiązywanie problemów jak najbardziej inżynieryjnych.
 Zespół Hu badał odporność komarów na zderzenia z pędzacymi kropami wody. Dla owadów, jest to naprawdę poważny problem, Wystarczy porównać parametry ...

Masa kropli może być nawet pięćdziesiąt razy większa od masy owada, a i prędkość
dziewięciokrotnie większa. Jak sobie radzą? 

Po pierwsze, skrzydła komara są pokryte włoskami powodującymi niezwilżanie ich powierzchni przez wodę. Mniejsze i wolniejsze krople się po prostu odbijają od owadów, nie mocząc skrzydeł. To ważne, bo inaczej waga komara zwiększałaby się gwałtownie.










Skrzydełko komara w powiększeniu.















Z dużymi kroplami są możliwe zderzenia boczne  lub czołowe.



Od lewej: Zderzenie boczne, zderzenie czołowe.

Kropla trafiająca w skrzydło lub nogę obraca owada, nie czyniąc mu żadnej szkody. Większy problem ma komar z kroplą padającą centralnie. Jeśliby pozostał na jej spodzie spadłby z dużą prędkością na ziemię i zginął w momencie uderzenia.  Obserwowane w super szybkiej kamerze, wspinają się , unikając pozostawania w strefie zderzenia. Niestety, poradziły sobie z deszczem !



Jakie ma to znaczenie w technice? Trwają aktualnie intensywne prace nad MAV  ( micro air vehicle), czyli wzorowane na owadach konstrukcje latające.


Ich wielkość może nie przekraczać 15 centymetrów. Strategie przetrwania stosowane przez komary , będą potrzebne im właśnie. Zastosowania? Wojskowe i cywilne. Potrafią monitorować obszary niedostępne dla większych konstrukcji. Są już pierwsze  modele,  w fazie testów. 

Niestety, komary nie boją się deszczu! 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz